П'ятниця, 11 грудня
громадсько-правовий тижневик
Тижневик « Іменем закону » та додаток « Моменти »
представляють об'єднане інтернет-видання imzak.org.ua
Рубрики Усі рубрики
Наші люди
16/04/2015 10:06

За 500 метрів від ворога

Після невеличкої перерви район антитерористичної операції на Донбасі знов відвідала «Передова інформаційна група». Проект, започаткований два місяці тому харківськими волонтерами-журналістами та прес-службою Національної академії Національної гвардії України, набирає обертів – здійснено серію подорожей, опубліковано десятки матеріалів про захисників України й події на фронтах «неоголошеної війни». Цього разу ми вирушили до місцевості поблизу села Кримського Новоайдарського (до жовтня 2014 р. – Слов’яносербського) району Луганщини…

Хочу розпочати цей матеріал словами подяки на адресу цивільних колег, які заради участі в мобільних прес-«десан­тах» віддають свої час, сили, творчу енергію. Спасибі вам – гадаю ми робимо важливу справу! Крім суто журналістської діяльності, проект став набувати додаткових функцій – через нас волонтери передають «на передову» посилки з різними речами та продуктами, адресовані підрозділам, до яких ми плануємо завітати. Також наш автомобіль поступово перетворюється на своєрідну пересувну біб­ліотеку – у нашому вантажі зав­жди є декілька різних книжок, зібраних за допомогою друзів, знайомих і просто небайдужих людей, а також газети та журнали.

Зауважу: на передовій гвардійці читають охоче, навіть жадібно! На деяких блокпостах, впізнаючи нас, насамперед, запитують, чи не привезли ми нових книжок? А в кількох підрозділах навіть утворилися маленькі бібліотечки: дуже приємно бачити в якійсь землянці акуратну поличку, а на ній – книжки. Тож ми й надалі розповсюджуватимемо друковане слово, і якщо хтось хоче допомогти літературою – звертайтеся, фронтовики будуть вам надзвичайно вдячні…

Одну зі згаданих бібліотечок ми виявили якраз на одній із позицій підрозділу НГУ під Кримським. Це така ж цікава деталь польового побуту, як і саморобні меб­лі або невеличкий «город» у патронному «цинку», де вирощують зелену цибулю. Потреба в бодай «клаптиках» мирного життя, що нагадують про домашній затишок, актуальна саме тут, буквально перед обличчям ворога, адже лише за 500 метрів звідси починається територія, окупована бойовиками «ЛНР», з якої, всупереч оголошеному перемир’ю, чи не щоночі лунають постріли.

 

Протягом майже місяця гвардійці щодня безперервно риють, удосконалюючи свою оборону, облаштовуючи окопи, бліндажі, ходи сполучення. А наприкінці дня, проведеного за цією нелегкою працею, із заходом сонця, починається, як іменують воїни, «друга зміна»… Командир блокпоста, лейтенант із позивним «Пальма», пояснює:

– Вдень тут можна ходити навіть без бронежилета та шолома. Але це ілюзія спокою, бо коли сутеніє, настає час роботи ДРГ – диверсійно-розвідувальних груп, починають «працювати» стрілецька зброя або навіть міномети, щоразу по-різному. Ми не можемо прогнозувати, що й коли станеться, але кожен розуміє: вечір означає повну екіпіровку й дуже мало сну…

Цікавимось стосунками з місцевим населенням. Офіцер відповідає:

– У селі, поблизу якого ми перебуваємо, залишилося відсотків двадцять місцевих жителів. Дорогу, якою сюди раніше завозили продукти, нині контролюють сепаратисти, тож транспортне сполучення відбувається ґрунтовими шляхами, «через поле», а там не всяка техніка проїде. Через це в місцевих виникав дефіцит продовольства. Не привозять сюди й пенсії, а більшість із цих людей вже немолоді. Допомагаємо їм чим можемо – відвозимо консерви, інші продукти. Хіба можемо в цій ситуації нічого не робити? Дехто з них вже зізнається: мовляв, добре, що ви тут стоїте, без вас нам було б гірше – напевно, з нами вони почуваються захищеними…

На іншому, «крайньому», блокпосту, який ближче до селища, військові спілкуються з населенням ще частіше. Гвардієць із позивним «Музикант» розповідає, що їхній підрозділ відряджений під Кримське вже вдруге, місцеві жителі прийняли їх не одразу, але поступово стосунки налагодилися:

– Ще першого дня після приїзду сюди дехто з них спересердя сказав мені: «Дарма ви приїхали на нашу землю!». Та минуло небагато часу – і ми подружилися, навіть телефонуємо одне одному. Прагнемо бути хорошими сусідами. Наприклад, ділимося консервами та хлібом, питною водою. Наші хлопці допомагали відновлювати обірвані лінії енергопо­стачання, ми навіть неодноразово під’єднували місцевих до свого генератора. Для нас це вже звичайний життєвий процес – ці люди звикли до нас, а нам приємно допомагати їм, наскільки це наразі можливо. Зізнаюся, тут, у Кримському, назавжди залишиться частина мого серця – хоча, сподіваюся, це все тимчасово…

Боєць наголошує: важливо розмовляти з людьми, зважаючи на їхній менталітет – завоювати довіру силою чи зброєю неможливо. До слова, гвардійці діляться з місцевими не лише харчами, а й новинами. Адже багато з них через відсутність електрики відрізані від інформації, а військові мають змогу стежити за подіями в Україні і світі за допомогою телевізорів, якими обладнані деякі бліндажі, та мобільного Інтернету.

Під час денного затишшя в розташуванні гвардійців, у дворі, оточеному покинутими будинками, вирує життя. На саморобній пічці-«буржуйці» закипає чайник, в повітрі витають пахощі страв, які хлопці готують на обід. Тут також ввечері чекають на обстріли, кажуть: добре, що хоч давно не чути вибухів снарядів гаубиць та «Градів».

Музикант (цей позивний боєць дістав за звичку постійно ходити з навушниками і слухати музику) гостинно демонструє нам тимчасове житло підрозділу: старанно обладнаний бліндаж. На столі – старенький телевізор і шахівниця, на стіні – листок з молитвою і прапором улюбленої футбольної команди.

– Я – затятий, можна сказати, професійний уболівальник, – усміхаючись, говорить воїн. У розмові спливають дуже цікаві деталі його біографії. Виявляється, до весни 2014-го Музикант жив за кордоном, у чеській столиці Празі. Коли ж почалися бойові дії на Сході, повернувся до рідного Дніп­ропетровська, сказавши дружині, що їде владнати питання з отриманою у спадок нерухомістю, а сам – «мобілізувався» до Нац­гвардії як доброволець.

– Я тут захищаю від подальшого розповсюдження сепаратизму своє рідне місто, де в мене залишилися мати, друзі, – розмірковує гвардієць. – Дніпропетровськ, як і Харків, надто близько до району АТО, і я не хочу, щоб до них також прийшла війна. Саме тому я готовий служити щонайменше рік, сумлінно і до кінця… За цей час у нас сформувався хороший колектив. Взагалі, люди, які пройшли хоча б одну ротацію на фронті – дорослішають, стають відповідальнішими, вони чітко усвідомлюють, де вони й навіщо. У наших умовах – це дуже важливо. На вій­ні, в принципі, між людьми виникають особливі стосунки, тут більше щирості, простоти, люди відвертіші, аніж у мирному житті. Ти впевнений, що товариші зав­жди прийдуть тобі на виручку, поділяться останнім. І хоч нині розкидані з побратимами по різних блокпостах, зв’язку не втрачаємо – телефонуємо, іноді в гості їздимо, після кожного обстрілу переживаємо, чи не було втрат, якщо потрібно, допомагаємо одне одному…

Атмосфера в колективі багато в чому залежить від командира. Нам із командиром пощастило. Особисто я в ньому впевнений «на всі сто». Він завжди на зв’язку, приймає швидкі й розумні рішення. Коли у фронтових умовах не переймаєшся зайвими, непотрібними питаннями, сподіваєшся на командира, довіряєш йому – це справді дуже важливо…

Музикант переконаний: тільки через взаємодопомогу можна досягти миру:

– Я сприймаю цю країну, як поле, заросле бур’янами. Вони проросли й у душах людей. Попереду в нас багато роботи, щоб все це вичистити – і з себе, і з тих, хто поруч…

 

Наостанок ми почули від командира блокпоста, майора з позивним «Мода» цікаву історію, яка свідчить: навіть у воєнних умовах життя бере своє, люди продовжують прагнути щастя, закохуватись.

Нас зацікавило жіноче ім’я, виведене на капоті однієї з вантажівок: «Віолочка». Як охоче пояснив офіцер, воно належить волонтерці із Запоріжжя, яка ще під час першого відрядження на Схід допомагала підрозділу із забезпеченням, не раз приїжджаючи в район АТО:

– Служив тоді в нас призваний ще під час першої хвилі мобілізації водій Дмитро, земляк цієї дівчини. Вони з Віолою познайомилися в Попасній, де ми тоді були розквартировані. Між ними спалахнули романтичні стосунки, одним із проявів яких стало те, що автомобіль Дмитра став «іменним», діставши назву на честь його коханої.

За фронтовими звичаями, по­діб­ні назви техніки не змінюються, навіть попри те, що в цього КрАЗа вже інший водій. Напевно, ім’я дівчини справді принесло щастя машині й тим, хто на ній їздив. «Віолочка» продовжує нести службу на фронті, а закоханий водій, який написав це ім’я на капоті, вже демобілізований і повернувся додому. Тож сподіваємось, незабаром у Запоріжжі з’явиться нова молода родина…

Олексій ЛЕБЕДЬ, з району АТО.

 

Фото автора

друкувати
Додати коментар

Інші статті